Развитието на метаболитния синдром се влияе от генетично предразположение, възраст, начин на хранене, начин на живот и физическа активност. Ако някой от семейството ви има склонност да натрупва мазнини в областта на талията, тогава трябва да се вземат сериозни мерки за предотвратяване на риска от развитие на тази болест.
Масов проблем в днешно време е метаболитният синдром, който предполага нарушение на метаболитните процеси, наличие на наднормено тегло, отлагане на излишни мазнини или натрупване на вода в подкожната тъкан. Също включва и метаболитни нарушения в костите, а именно недостиг на калций, фосфор, и съответно развитие на остеопороза. Често този синдром е предшественик на диабет 2, сърдечни и съдови заболявания и редица други заболявания.
Признаци за метаболитен синдром
Както вече споменахме, метаболитният синдром върви ръка за ръка със затлъстяването. Този синдром се проявява по следния начин:
- наддаване на тегло и отлагане на излишни мазнини, главно в областта на корема
- повишено кръвно налягане
- повишаване на нивото на мазнини (липиди) в кръвта
- нарушение на метаболизма на захарта (кръвна захар на гладно от 100 mg / dl),
- ниски нива на “добър” холестерол (холестерол с висока плътност) в кръвта и повишени нива на “лош”
В случай, че се отбележат дори три от горните признаци, съществува опасност от наличие на метаболитен синдром и в резултат на това вероятността от прогресиране на диабета и заболявания на сърдечно-съдовата система.
Вторични симптоми на метаболитен синдром: повишен апетит, жажда, известна умора, задух.
Кой е изложен на риск?
Развитието на този синдром се влияе от генетично предразположение, възраст, начин на хранене, начин на живот, физическа активност. Просто казано, ако някой от семейството има склонност да натрупва мазнини в областта на талията, тогава има смисъл да се предприемат сериозни мерки за предотвратяване на риска.
Пациентите, проявяващи склонност към натрупване на мазнини в коремната област, имат генетично висока вероятност да прогресират метаболитен синдром. Мастните отлагания в тази област до голяма степен не са подкожна мазнина, а коремна (или висцерална), която присъства във вътрешните органи и представлява особена опасност за здравето.
Защо?
Той може да генерира хормонална активност в тази област, което провокира биохимични реакции, които водят до нарушаване на метаболизма. В същото време чувствителността на организма към инсулин намалява, а секрецията на “лошия” холестерол се увеличава. Холестеролните плаки се натрупват в артериите и причиняват нарушения на кръвообращението, повишено кръвно налягане и сърдечни заболявания.
Как да предотвратим прогреса на метаболитния синдром?
На първо място, трябва да преразгледате начина си на живот в полза на здравословното хранене и системната физическа активност. Хубаво е да се набавят достатъчно фибри, протеини, да се избягва захарта, да се включат пълнозърнестите алтернативи на храните, да се консумират плодове и зеленчуци, полезни мазнини.
Сега нека поговорим за понижаване на нивото на „лошия“ холестерол в кръвта, който е пряко свързан с натрупването на мазнини. Това е следствие от нездравословната преработка на храните, а именно пърженето в растително масло, така самият черен дроб започва да произвежда „лош“ холестерол. В организма холестеролът е предшественик на секрецията на полови хормони (естроген, прогестерон) и хормони на болката. Следователно човек сам излага собственото си тяло на страдание.
Сега за сладкото. Не е забранено да се изяде едно парче торта за празник, но нека да няма такива продукти у дома през цялото време. Ако искате нещо сладко, тогава можете да хапнете лъжица мед.
Можете да въведете ябълков оцет в ежедневието си: той е богат на калий, йод и други минерали, които са оказват положително влияние в метаболитните механизми.
Как да използвате ябълков оцет?
Разредете 1-2 чаени лъжички в чаша вода, добавете 1 чаена лъжичка мед и пийте сутрин и вечер. Ябълковият оцет се приема в продължение на 14 дни, след което трябва да направите пауза за една седмица.
Пиене на течности
Препоръчва се да се пие вода на малки порции (100-120 ml) между храненията. Средният обем вода на ден: 1,5-2 литра през зимата и до 3 литра през лятото.
Ако консумирате кафе, добавете щипка канела или кардамон към него.
Движение
Трябва да отделяте 60 минути физическа активност средно на ден. Подходящи занимания са бързото ходене, плуване, колоездене. Ако работите в офис, направете 5-10 минутна тренировка в почивката.
Правилното хранене в съчетание с умерена физическа активност е ключът към вашия успех. В по-тежки случаи на натрупване на вътрешни мазнини може да се наложи консултация с ендокринолог или диетолог.
Статията е предназначена само за информационни и образователни цели и не замества професионални медицински съвети, диагностика или лечение. Винаги се консултирайте с Вашия лекар за всякакви въпроси, свързани с Вашето здравословно състояние.
Източник: www.econet.ru
9 Коментара
Дани
26.08.2021На теория нещата са ясни,но на практика трудно осъществими…докато не стигнем дъното.
Добър съвет
27.08.2021Ще пробвам
Мария. Попова
26.08.2021Благодаря!Това е пътя, който посочвате-промяна в начина на живот-хранене, физическа активност!
Но промяната трябва да бъде завинаги!
Руси Русев
27.08.2021Добрите резултати се случват не с много труд,а с много постоянство
Svetlin
27.08.2021Подут корем
Albena Boyadjieva
28.08.2021Трудно се променят навиците, особено с храненето.Да не говорим ако човека е пушач или обича да си пийва бира, ракия, вино, ликьор и т.н.Познавам хора които казват че без алкохол не могат.А в него има толкова захар, а бирата подема корема..Да не говорим колко е трудно да спортува един дебел човек от 100кг нагоре.Тичането е противопоказно, както и фитнес.Трябва първо много леки упражнения и само ходене.Да не говорим как увисва тялото след отслабване и трябват козметични корекции…Така че подгответе се психически предварително и не очаквайте да изглеждате стегнат и красив! Изтървали сте се….
Albena Boyadjieva
28.08.2021Не очаквайте да станете красив и стегнат след отслабване.Не тичайте и не ходете във фитнеса ако сте от 90кг нагоре.Опасно е! Само разходки и леки упражнения!А как ще променят храненето хора които са свикнали да се тъпчат с какво ли не и особено да пият бира и ракия, ликьор и т.н? Хората казват че без алкохол не могат..а колко захар има в него
Лъчезар Арнаудов
12.03.2022Кои от упражненията active sitting са най-много сврзани с този синдром?
МАРИНА ЧОБАНОВА
19.04.2022Винаги съм казвала, че ДВЕ СА ПРАВИЛАТА, които трябва да спазват желаещите, да подържат в нормалните граници телесното си тегло….
ПЪРВОТО правило е, че организмът се нуждае от всякакъв вид храна, а не от диети…. Привърженик съм на разделното хранене…. Имам предвид – ДО ОБЯД – да се консумират само плодове – всякакъв вид . НА ОБЯД – да се консумират въглехидрати, комбинирани с мазнини и зеленчуци, а ЗА ВЕЧЕРЯ – белтъчини с мазнини и зеленчуци. Необходимото количество вода за пиене през деня си изчислете – 0.03 мл на килограм телесно тегло… Пример: 65 кг х 0.03 мл = 1,950мл/ ден – достатъчно количество питейна вода за деня…
Важно е да се спре нейната консумация половин час преди хранене, и два … даже три часа след нахранването. Целта е да не се разредят стомашните сокове, необходими за преработването и разграждане на храната и да не се затормози храносмилането.
ВТОРОТО ПРАВИЛО – Ще ви дам пример със счетоводството: Когато дебита е равен на кредита, има баланс…. казано с други думи – това, което изядохме , трябва да го изразходим. 🙂 Начини за изразходването… много и различни . Всеки си избира своя начин според възможностите, според желанията , според вкуса…. Пожелавам ви успех! СВЕТЛИ ВЕЛИКДЕНСКИ ПРАЗНИЦИ!