Триъгълникът на Карпман, познат още като „триъгълник на съдбата“ или „драматичен триъгълник“, е най-разпространеният социален модел в човешките взаимоотношения. Първоначално е описан през 1968 г. от класическия изследовател на транзакционния анализ Стивън Карман. Хората се манипулират, зависят един от друг и се изморяват много. В такива отношения няма много щастие и хората стават твърде изтощени, за да променят всичко. Има обаче решение.
Ние ще ви разкажем за триъгълника Карпман. За да разрешите един проблем, първо трябва да го разберете.
Триъгълникът на Карпман
В рамките на триъгълника може да има двама, трима или повече души. Винаги има три роли: жертва, преследвач и спасител. Участниците в триъгълника често сменят ролите си. Едно нещо остава непроменено: те всички са манипулатори и причиняват болка както на себе си, така и на най-близките си.
Жертвата
За жертвите животът е болка и страдание. Всички са несправедливи, а жертвата винаги е прекалено изтощена, за да се справи с жестокия свят. Жертвата се чувства уплашена или ужасена, или се срамува. Той или тя ревнува и завижда. Той или тя няма време, сила и желание да подобри живота си. Жертвата се страхува от живота и очаква само нещо лошо от него.
Преследвачът
Той също смята, че животът е враг и източник на всякакви неприятности. Преследвачът е напрегнат, раздразнен, ядосан и уплашен. Той или тя не може да забрави старите кавги и винаги предсказва бъдещи проблеми. Този човек контролира и критикува най-близките си хора, чувства непоносимо тежко натоварване от отговорност и се изтощава от нея. Преследвачът няма никаква енергия.
Спасителят
Спасителят изпитва съжаление към жертвата и се ядосва на преследвача. Той или тя се чувства по-важен от всички останали и се гордее със своята висша мисия. Всъщност спасителят не спасява никого, защото никой не го е помолил да го прави. Значението на спасителя е илюзия. Той или тя има за цел да постигне самоутвърждаване, а не да предоставя помощ на някого.
Как работи всичко?
Преследвачът не може да остави жертвата на мира и я критикува и поучава. Жертвата полага огромно старание да угоди, накрая се изморява и започва да се оплаква. Спасителят осигурява комфорт на жертвата, дава й съвет и утеха. Участниците променят ролите си от време на време.
Този сапунен сериал може да продължи много години. Участниците дори не осъзнават, че са се озовали в този омагьосан триъгълник. Те може дори да си мислят, че всичко е наред и че са щастливи с живота си. Контролиращият има възможност да освободи своя гняв, жертвата получава състрадание и не се чувства отговорна за своя живот, а спасителят се радва на ролята си на герой.
Всеки от тях зависи един от друг, защото смятат, че някой друг е източникът на всичките им проблеми. Те се опитват да променят други хора, за да могат да запълнят собствените си нужди.
Партньорите си разменят ролите в триъгълника като взаимно се контролират или спасяват. Такава връзка не може да се нарече любов. Тук става въпрос за желание за доминиране, самосъжаление, изтощителни оплаквания и нечувани извинения. Няма любов, няма подкрепа, няма щастие.
Това влияе на всички останали
Когато едно семейство се намира в триъгълника на Карпман, това означава, че детето/децата му също ще бъдат въвлечени в него. Най-вероятно детето ще бъде лишено от самоувереност, избор или възможност да взима самостоятелни решения. Това не е умишлено – хората, които живеят в триъгълника мислят, че по този начин защитават детето си. Родителите често манипулират, като използват призива на задълженията и чувството на срам, вина и съжаление.
Има ли изход от триъгълника?
Човек трябва да осъзнае, че единствено той самият е отговорен за собствения си живот и желания. Необходимо е да поемеш живота в свои ръце и да действаш, без да искаш разрешение от някой друг.
Как да излезете от триъгълника, ако сте Жертва:
- Престанете да се оплаквате от живота си. Напълно. Вместо това намерете начин да подобрите нещата, от които сте недоволни.
- Приемете веднъж завинаги: никой не ви дължи нищо. Дори сами да са ви обещали и предложили нещо. Обстоятелствата постоянно се променят, както и човешките желания. Спри да чакаш спасението.
- Всичко, което правите, е ваш избор и отговорност. Можете да направите друг избор, ако нещо не ви харесва.
- Не търсете извинения и не упреквайте себе си, ако смятате, че не отговаряте на очакванията на някого.
Как да излезете от триъгълника, ако сте Преследвач:
- Престанете да обвинявате другите хора и обстоятелствата за вашите проблеми.
- Никой не е длъжен да действа според вашите разбирания за това кое е добро и кое не. Хората са различни, ситуациите са различни. Ако не ви харесва нещо, просто не се занимавайте с него.
- Разрешете споровете мирно, без гняв или агресия.
- Спрете да се самоусъвършенствате, като използвате тези, които са по-слаби от вас.
Как да излезете от триъгълника, ако сте Спасител:
- Ако никой не ви помоли за помощ или съвет, не се намесвайте.
- Престанете да мислите, че знаете как да живеете по-добре от всички останали и без вашето безценно ръководство светът ще се срине.
- Не давайте прибързани обещания.
- Спрете да чакате благодарност и похвала. Помогнете само защото искате да помогнете, не защото искате някаква награда.
- Преди да започнете да „правите добро“ на някого, попитайте се дали вашето участие е наистина необходимо.
- Престанете да се самодоказвате чрез онези, които обичат да се оплакват.
Как да трансформирате триъгълника?
Ако искате да напуснете триъгълника и да подобрите положението си, няма да отнеме много време докато се появят първите резултати. Ще имате повече време и енергия, ще ви бъде по-лесно да дишате и ще бъде по-интересно да живеете. Напрежението във вашата връзка ще намалее.
Жертвата се превръща в Герой. Сега, вместо да се оплаква от съдбата си, той ще се бори с нещастието, чувствайки се не изтощен, а развълнуван. Разрешавайки проблемите си, героят ще спре да се оплаква. Той ще чувства удоволствие, благодарение на новата си способност да разрешава проблемите си.
Преследвачът се превръща във Философ. Гледайки действията на другите от гледна точка на наблюдател, философът вече не критикува, но се тревожи за резултата. Философът е готов да приеме всякакъв резултат, защото знае, че всичко ще бъде наред в крайна сметка.
Спасителят се превръща в Мотиватор. Той стимулира другите да направят нещо чудесно, описвайки бъдещите възможности. Мотиваторът намира начини за прилагане на силите на героите и ги вдъхновява да действат.
Това е здравословен и щастлив модел на взаимоотношения между хората.
Перфектният модел на триъгълника
Този модел на триъгълника съдържа още повече енергия и щастие.
Героят стават Победител. Той предприема подвизи, не за да бъде възхваляван, а за да използва енергията си по творчески начин. Героят не се нуждае от обществено одобрение; той се радва на процеса на творчество и възможността да промени този свят към по-добро.
Философът се превръща в Съзерцател. Той вижда възможности, които другите не виждат. Той работи с новите възможности и създава нови идеи.
Мотиваторът се превръща в Стратег. Той добре знае как да осъществи идеите на философа.
Важно е да прецените адекватно ситуацията, за да разберете дали сте подложени на манипулация, за да не превърнете живота си в сапунен сериал на изтощителни взаимоотношения. Не играйте ролите, които ви налагат. Научете се да се изправите и напуснете, когато видите, че нещо не е наред.
Източник: www.zdravei.org
13 Коментара
Диди жекова
06.06.2021Чудесна статия и много полезна.
Анастасия Баблакова
10.06.2021Чудесна статия! Безценна информация, поднесена кратко, ясно и точно! БЛАГОДАРЯ ВИ!
Роза Тончева
13.09.2021Страхотно…
Надя Ковачева
14.09.2021Има много върху какво да се помисли! Интересна статия. Благодаря.
Виржиния Георгиева
14.09.2021Благодаря за чудесната статия Коко.
Ева Бенчева
14.09.2021Чудесно поднесено 🙂
Н. Попова
14.09.2021Благодаря Ви! Чудесена статия!
Валентин Василев
15.09.2021Накак си излиза, че човек за човека е вълк. Къде отиват взаимоотношенията на любов, взоимност, подкрепа и т.н. Нужен е сериозен размисъл!
Лариса
07.11.2021Казанато и стореното с любов няма нищо общо с манипулацията.
Yuri
08.11.2021Благодаря Ви ! Чудесна статия ! ❤️
Николинка Иванова
08.11.2021Благодаря ви! Статията кара човек да се замисли, кога къде се намира в този триъгълник! Може би, ако поработим върху егото, няма да попадаме в тези роли или поне няма да бъдат така ярко изразени…
Татяна
09.11.2021Здравейте,
Статията носи логична информация, но не намерих разковничето, което се очаква от самото начало.
Изречението “Ако искате да напуснете триъгълника и да подобрите положението си, няма да отнеме много време докато се появят първите резултати.” не носи практическа полза. Представете си, че сте герой в триъгълника от статията. Едва ли ще ви е лесно просто да си дадете сметка, че вие носите отговорност за живота си и изведнъж да промените поведението си изцяло. Обикновено хора в подобно положение имат нужда от реална помощ.
Как, според вас, се “напуска” този триъгълник? За раздяла ли става въпрос или за работа върху собствената ни емоционална интелигентност и реакции? Или и за двете?
Ще съм благодарна на отговор. 🙂
Branding
17.11.2021Здравейте, Татяна 🙂 За да подобрим отношенията е нужно всеки да положи старание за подобряване на комуникацията и работа върху емоциите и травмите си. Промяната става бавно, стъпка по стъпка, с много отдаденост и работа.